Menu

Pożyczka z ratą malejącą

Wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób są pożyczki online na raty. Stanowią alternatywę dla chwilówek, które do tej pory były najczęściej wybierane spośród ofert proponowanych przez parabanki. Dzięki temu, że termin spłaty zostaje wydłużony, coraz mniej osób ma problemy z uregulowaniem zaciągniętego zobowiązania w firmach pozabankowych. Całe zobowiązanie można w każdym calu dopasować do swoich możliwości finansowych. Wysokość rat można ustalić zgodnie z tym, jak długo chcemy spłacać pożyczki online na raty.

Raty malujące przy pożyczkach pozabankowych

Raty malejące zwykle występują w przypadku kredytów udzielanych przez banki. Obecnie firmy pozabankowe również wprowadzają takie rozwiązanie do swojej oferty, aby sprostać wymaganiom klientów. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne dla klientów, ponieważ mogą ustalić zróżnicowaną formę spłaty zobowiązania, w zależności od tego, ile pieniędzy aktualnie mają. Decydując się na spłacanie pożyczki online na raty w wersji z ratami malejącymi, początkowo raty zobowiązania się wyższe, ale z czasem stają się coraz mniejsze.

Rata malejąca a rata równa

W przypadku pożyczek udzielanych na raty stałe, zobowiązanie spłaca się w kilku takich samych ratach. Inaczej sprawa wygląda, gdy mamy do czynienia z ratami malejącymi. Początkowo będziemy płacili wyższe raty, ale z czasem będą one stawały się coraz mniejsze, a tym samym mniej będą obciążały domowy budżet. Tak naprawdę to rozwiązanie jest niezwykle korzystne, dlatego wiele osób chce z niego skorzystać. Nie jest ono również w żaden sposób skomplikowane. Obliczenie wysokości rat w przypadku rat malejących spoczywa już na barkach firmy pożyczkowej. My jedynie musimy zaakceptować ustalony przez nią harmonogram. Zwykle jest on na tyle dogodny, że nie powinny się pojawić żadne trudności w spłacie takiego zobowiązania.

Czy opłaca się zaciągnąć pożyczkę na raty malejące?

To, czy pożyczki online na raty malejące są opłacalne, w dużej mierze zależy od wysokości zaciąganego zobowiązania. Nie dla każdego taka opcja będzie atrakcyjna, ponieważ wiąże się z koniecznością płacenia wyższych rat na początku zaciągnięcia zobowiązania. Jednak specjaliści podkreślają, że w większości przypadków raty malejące są korzystniejsze niż raty stałe. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że z czasem oddajemy coraz mniej pieniędzy, co odciąża domowy budżet i sprawia, że możemy nieco odetchnąć. Tylko na początku musimy się zmobilizować żeby zgromadzić wyższą sumę pieniędzy. Większość osób jednak nie ma z tym problemów, ponieważ wiedzą, na jakie rozwiązanie się decydują. Końcowa rata za zobowiązanie może być nawet o połowę niższa niż ta pierwsza, a to na pewno w perspektywie długoterminowej ma duże znaczenie. Nigdy nie wiemy jaka będzie nasza sytuacja finansowa za kilka miesięcy. Mając pożyczki online na raty malejące, będziemy mogli nieco obciążyć swój budżet, a w razie problemów będziemy w stanie zgromadzić tę mniejszą sumę pieniędzy na terminową spłatę zobowiązania. To, co wydarzy się za kilkanaście dni jesteśmy w stanie przewidzieć, ale tego co wydarzy się za kilka miesięcy już nie bardzo.